Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.    Polityka Cookies       ZGODA

Nowoczesne meblościanki – aranżacje

Meblościanki kojarzą się z czasami PRL-u, kiedy gościły w prawie każdym polskim domu. To zestawy pakownych mebli, które pasują do aranżacji salonu, sypialni, jadalni, pokoju dziennego czy pokoju dziecinnego. Meblościanki zbudowane z kilku modułów to bardzo wygodne rozwiązanie. Ich głównym atutem jest funkcjonalność – poszczególne elementy można łączyć ze sobą na wiele sposobów. Jak wprowadzić meblościanki do wnętrz? Podpowiadamy.

Meblościanki do salonu nowoczesne – historia

Nikomu z Was zapewne nie trzeba tłumaczyć, czym była i jest meblościanka. Nazwa wskazuje trafnie, że meble po zamontowaniu całości tworzą ścianę. Ten typ mebli modułowych nie powstał jednak w Polsce, a został stworzony przez Charles’a i Ray Eames, parę amerykańskich projektantów. Pierwowzór pokazany został na przełomie 1949/50 roku i nosił nazwę Eames Storage Units, czyli jednostki magazynowania Eames.

Tego typu zabudowy meblowe nie podbiły jednak amerykańskiego rynku i dość szybko z nich zrezygnowano. W Polsce zatriumfowały po raz pierwszy w 1959 roku w Warszawie, na nowoczesnym i postępowym wówczas Osiedlu Młodych, gdzie zorganizowano wystawę wzorów przemysłowych Spółdzielni Artystów Ład. Masowa produkcja zaczęła się jednak dopiero w 1963 roku i trafiła do większości polskich domów i mieszkań. Główną zaletą tego typu mebli była możliwość przechowywania dużej ilości rzeczy nawet na małej powierzchni.

Wzornictwo było jednak bardzo ubogie i z czasem zniechęciło posiadaczy, którym rynek dawał już znacznie większy wybór. Obecnie zaczynamy obserwować powrót mebli modułowych w zupełnie nowym wydaniu. Meble do salonu – i nie tylko – w formie nowoczesnych meblościanek idealnie odnajdą się we współczesnych aranżacjach wnętrz.

Nowoczesne meblościanki systemowe

Powrotu topornych regałów, identycznych, w co drugim polskim mieszkaniu, raczej nie przewidujemy. Zauważyć można jednak, że na rynku pojawia się coraz więcej propozycji mebli modułowych, połączonych ze sobą w różnych konfiguracjach,  zdecydowanie nawiązujących do pierwowzoru. Ich zaletą jest oczywiście duża ilość miejsca do przechowywania. Idealnie pasują do wszelkich nowoczesnych aranżacji i tworzą ciekawe, a przy tym nowoczesne kompozycje mebli, dzięki którym pomieszczenia zyskują na funkcjonalności.

Dzięki ogromnym możliwościom, jakie daje nowoczesny rynek, dostępności do materiałów i wszelkich możliwych inspiracji z całego świata, nowoczesne meble modułowe są wyjątkowo funkcjonalne, praktyczne i idealnie dopasowane do różnych stylów architektonicznych. Dzisiejsze meblościanki mogą występować w najbardziej wymyślnych kolorach, kształtach i być wykonane z dowolnie wybranego przez nas materiału. Najbardziej uniwersalne są białe meble, które pasują niemal wszędzie. Świetnie sprawdzają się jako meble do salonu – jako zabudowa otaczająca kino domowe, wraz ze wszystkimi potrzebnymi dodatkami. W ten sposób można tworzyć idealne aranżacje.

Meble modułowe będą też bardzo praktyczne do dziecięcych wnętrz, gdzie potrzeba przechowywania dużej ilości przedmiotów rośnie wraz z wiekiem pociech. Do zalet zaliczyć możemy też możliwość dowolnego łączenia mebli, dokupowania kolejnych modułów w przypadku potrzeby zmian w ustawieniu itp. Gdy aranżacja wnętrza znudzi nam się po jakimś czasie, dzięki meblościankom możemy łatwą ją zmienić.

(zobacz: meblościanka z szafą)

Posiadanie dostatecznej ilości miejsca do przechowywania może okazać się zbawienne we wnętrzach, w których panuje chaos, lub też na niewielkim metrażu. Nowoczesne wzornictwo i prześcigający się w pomysłach projektanci nadali meblom modułowym zupełnie nowe życie i wygląda na to, że staną się one bardzo popularne na dłużej niż kilka sezonów. Skutecznie zagospodarują nowoczesny salon – i nie tylko – tworząc ciekawe i oryginalne aranżacje.

2020-12-28T14:06:34+00:00 28 grudnia, 2020|Pokój dzienny|
Polub nas na facebooku