Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.    Polityka Cookies       ZGODA

Montaż drzwi wewnętrznych – poradnik

Przedstawiamy poniżej kilka podstawowych zasad montażowych, które dotyczą drzwi wewnętrznych. Z pewnością wielu naszych czytelników czuje się gotowa i chętna do samodzielnego remontowania czy wykończania wnętrz w swoim domu, dlatego naszym zadaniem jest wsparcie ich i zapewnienie rzetelnego źródła informacji. Z naszą pomocą w krótkim czasie wstawić u siebie pierwszą parę drzwi, której montaż nie przysporzy Ci większego problemu

#1 Pomiary

Oto najważniejszy krok w całym procesie montażowym, która odpowiada za prawidłowe dopasowanie oraz osadzenie drzwi w futrynie. Nie należy lekceważyć tej czynności, a pozyskane wymiary powinny jak najlepiej odwzorowywać rzeczywistość. W ostateczności powinieneś posiadać trze rodzaje wymiarów:

  • wysokości otworu drzwiowego przy obu krawędziach;
  • szerokości zarówno na górze, jak i dole;
  • grubości ścian.

Wszystkie te elementy pozwalają ustalić jakich dokładni drzwi szukamy, a co za tym idzie odpowiedniej ościeżnicy drzwiowej, która ostatecznie wpasuje się w naszą futrynę. Podczas podejmowania decyzji należy wziąć także pod uwagę rodzaj drzwi, czyli prawe bądź lewe, by w trakcie otwierania nie zabierały przestrzeni wnętrza.

#2 Krótko przed montażem

Na pewno trzeba dokładnie sprawdzić czy otrzymaliśmy wszystkie niezbędne elementy do złożenia i zamontowania drzwi wraz z ościeżnicą, zawiasami i innymi przedmiotami. Co więcej, zapoznanie się instrukcją będzie raczej oczywiste, aczkolwiek przeczytanie gwarancji jest często pomijane. Dobrze wiedzieć jeszcze przed montażem, czego nie powinniśmy robić na własną rękę oraz jakie przysługują nam prawa do wymiany bądź zwrotu. Samo przygotowanie do montażu natomiast powinno odbywać się w miarę czystych warunkach, kiedy podłoga jest już wykończona, a także dodatkowo przysłoniona folią lub gazetami, by niczego nie zniszczyć.

#3 Montaż ościeżnicy

Przechodzimy w zasadzie do najtrudniejszej części naszego wyzwania, aczkolwiek wystarczy zapoznać się z poszczególnymi etapami, a wszystko z pewnością pójdzie szybko i sprawnie. W zależności od rodzaju ościeżnicy, wyróżniamy stałe i regulowane. Pierwsze z nich dostarczane są do klienta w całości, gdzie posiadają standardowe i niezmienne wymiary. Natomiast regulowana ościeżnica składa się z 3 elementów, które następnie musimy skrócić do potrzebnej nam długości, a następnie skleić lub przymocować za pomocą gwoździ do siebie. UWAGA: musisz pamiętać, że pomiędzy pionem a poziomem koniecznie ma zostać zachowany kąt prosty!

Kolejno przykładami ościeżnicę do otworu w ścianie, gdzie pomiędzy nią a murem powinno zostać około 2cm szczeliny, która będzie uzupełniana pianką montażową. Jednak przed rozpoczęciem musisz zadbać ponownie o równomierne rozłożenie ościeżnicy, co można uzyskać za pomocą kilku rozpórek pomiędzy pionowymi belkami. Dopiero, gdy masz 100% pewność, że wszystko jest ustawione równo oraz istnieje kąt prosty – możesz przejść do nanoszenia pianki, lecz radzimy obkleić ścianę naokoło taśmą malarską, która zabezpieczy je przed ubrudzeniem, a także będzie łatwa w usunięciu. Nie musisz martwić się o wystające kawałki preparatu, ponieważ po jej stwardnieniu można bez problemu obciąć ją i wygładzić. Podczas wysychania pianki możesz przejść do obklejania listwy maskującej wokół ościeżnicy, dzięki czemu całość będzie prezentować się estetycznie.

#4 Zawieszenie skrzydła drzwi

Tutaj najlepiej jest poprosić kogoś o pomoc, gdyż łatwiej będzie wspólnie regulować i osadzać drzwi w zawiasach. Na samym początku trzeba sprawdzić czy skrzydło jest odpowiedniej długości, a jeśli nie należy je delikatnie obciąć za pomocą pilarki stołowej, aczkolwiek trzeba uważać, by nie skrócić ich zbyt wiele. W momencie, gdy przykładowo mamy do czynienia z drzwiami technicznymi lepiej jest zachować pewną wentylację od dołu, ale z drugiej strony drzwi powinny być szczelne, by nie przepuszczać spalin albo zimna.

Zawiasy znajdujące się w opakowaniu trzeba przymocować do ościeżnicy drzwiowej, gdzie przydadzą Ci się głównie takie narzędzia jak: śrubokręt i klucz imbusowy. Wówczas należy tak dokręcać lub odkręcać zawiasy, aby osadzone na nich drzwi mogły swobodnie się poruszać. Wymaga to oczywiście większej ilości czasu, gdyż z reguły nie jest to takie proste. Jednak po skorygowaniu wysokości zawieszenia skrzydła powinno ono bez trudu otwierać się i zamykać.

#5 Montaż klamki

Ostatni etap Twojej pracy remontowanej, który jest już całkiem łatwy i przyjemny, ponieważ drzwi posiadają już pierwotnie przygotowane miejsce na montaż klamki oraz mechanizmu zamykającego, dzięki czemu wystarczy postępować zgodnie z załączoną instrukcją, a na koniec trzeba pamiętać o dokręceniu wszystkich śrub. Wówczas możesz mieć pewność, że samodzielnie zamontowane przez Ciebie drzwi będą funkcjonować bez zarzutu.

2018-03-31T20:49:51+00:00 6 marca, 2018|Pokój dzienny|
Polub nas na facebooku