Lato w Polsce to nie tylko ciepłe i pogodne dni. Coraz częściej nasz klimat przyzwyczaja nas do pochmurnych dni czy nawet gwałtownych burz, o innych anomaliach pogodowych nie wspominając. Dobrym rozwiązaniem do tego by zabezpieczyć się przed złą pogodą będzie montaż markiz na balkonie czy tarasie. Przy dobrze dobranych markizach można zapomnieć o złej pogodzie i w sezonie bez ograniczeń korzystać ze świeżego powietrza.
Jeszcze parę lat temu markizy były kojarzone raczej ze sklepami albo z letnimi ogródkami. Od kilkunastu już lat pojawiają się w mieszkaniach i w domach jednorodzinnych, ponieważ doskonale chronią przed słońcem oraz deszczem. Są też bardzo ciekawym elementem dekoracyjnym.
Tkanina na markizy musi być szczelna i trwała
Przy wyborze osłony zwracamy zazwyczaj uwagę na jej kolor, ale aby utrzymywał się przez długie lata, markiza musi być z materiału wysokiej jakości. Tkanina, z której wykonana jest markiza, powinna być odporna na płowienie, rozdarcie, zanieczyszczenia powietrza, siłę wiatru. Musi też odbijać szkodliwe promieniowanie UV. Choć głównym zadaniem markizy jest ochrona przed słońcem, a nie przed deszczem, robi się ją z materiału impregnowanego, z ochronną powłoką. Dzięki temu nie straszna jej woda. Niektóre osłony, głównie koszowe, wykonywane są nie z tkaniny, tylko z tworzywa sztucznego.
Jak rozwija się markizę
Markizę rozwija się i zwija za pomocą taśmy, korby ręcznej lub elektrycznego silniczka. Sterowanie elektryczne może być uruchamiane klawiszami lub pilotem. Jeżeli mamy osłonę sterowaną ręcznie, musimy zwracać uwagę na warunki pogodowe i w przypadku gwałtownego deszczu czy burzy zwinąć ją, aby uniknąć uszkodzenia. Przy sterowaniu elektrycznym możemy wyposażyć markizę w czujnik pogodowy, dzięki któremu przy silnym deszczu czy wietrze złoży się automatycznie i w ten sam sposób rozłoży się wraz z pojawieniem słońca.
Jak montować markizy
Istnieją trzy możliwości montażu markiz: do ściany, do spodu balkonu znajdującego się nad tarasem lub innym balkonem, do krokwi dachowych. Gdy już wybierzemy sposób zainstalowania, potrzebne nam będą odpowiednie uchwyty, gdyż każdy z tych rodzajów wymaga innych technik i elementów mocujących. Nie polecamy jednak samodzielnego montażu markiz, oddajmy to w ręce fachowców, którzy nie uszkodzą produktu
Jak dbać o markizy
Najlepiej nie dopuszczać do ich zabrudzenia, ale jeżeli już do tego doszło, należy zmywać je delikatnymi płynami myjącymi, detergenty łatwo wybielają materiał (z wyjątkiem osłon foliowych). Markiza w okresie zimowym powinna być zabezpieczona przed deszczem i mrozem.
Tyle tytułem markiz, dobrze dobrana, zamontowana i przede wszystkim posłuży Ci na wiele lat skutecznie chronić Cie przed deszczem. Ze swojej strony możemy polecić firmę która nie zawodzi jeśli chodzi dobór i montaż markiz – BIANEX