Decyzja o kupnie i montażu klimatyzacji zazwyczaj następuje w momencie wielkich upałów oraz kiedy zwykły wiatrak przestaje przynosić ukojenie w czasie letnich dni. Obecność klimatyzatorów w biurze nikogo już nie dziwi, a i w domach stają się coraz bardziej normalnym wyposażeniem. Chociaż każdy z nas wie, do czego z grubsza służy klimatyzacja, chyba nie każdy zna dokładną odpowiedź na pytanie – jak działa klimatyzacja. W tym artykule wszystko zostanie wyjaśnione, więc jeśli jesteś ciekawy, sprawdź!
Budowa klimatyzacji
W zależności od rodzaju, na rynku można spotkać kilka rodzajów klimatyzacji. Może być wentylacyjno-chłodząca, wentylacyjna chłodząco-grzewcza oraz system pełnej klimatyzacji. Konstrukcja dwóch pierwszych typów jest stosunkowo podobna. Różnica w budowie polega na tym, że we wnętrzu wentylacji chłodząco-grzewczej zamontowana jest tzw. nagrzewnica powietrza, która umożliwia nie tylko chłodzenie pomieszczenia, ale także jego ocieplanie. Jest to dodatkowe wyposażenie klimatyzatora i nie spotyka się go w każdym modelu.
Systemy klimatyzacji
Klimatyzator chłodząco-grzewczy składa się z czterech elementów: po pierwsze nagrzewnicy, parownika (wymiennika, który odbiera ciepło z pomieszczenia), sprężarki, skraplacza (stanowi on wymiennik ciepła, oddaje ciepło do otoczenia) oraz zaworu rozprężnego (służ do tego, aby zmniejszać ciśnienie czynnika chłodniczego poprzez rozprężanie).
Zasady działania klimatyzacji
Zapewne zastanawiasz się, jak wygląda proces pracy klimatyzatora. Po pierwsze w części chłodzącej, w tzw. parowniku następuje odparowanie czynnika chłodniczego przy wykorzystaniu ciepłego powietrza, które zostało pobrane z otoczenia. Następnie czynnik chłodniczy zamieniony w parę przemieszcza się do sprężarki, gdzie wzrasta ciśnienie oraz temperatura od 60 do 100 stopni Celsjusza. Tak podgrzana para kierowana jest kolejnymi przewodami do skraplacza, który z kolei ją ochładza i skrapla. Jako ciecz przepływa rurkami do zaworu rozprężonego, gdzie temperatura i ciśnienie się zmniejszają. Potem ciekły czynnik trafia do parownika i cały proces się powtarza.
Warto mieć na uwadze, że poza procesem schładzania czy ocieplania powietrza, klimatyzator je oczyszcza, co w dzisiejszych czasach jest niezwykłą korzyścią dla układu oddechu. Dzięki temu w pomieszczeniu nie dość, że panuje przyjemne temperatura niezależnie od sezonu, to jeszcze nie trzeba inwestować w osobny filtr powietrza. W tego typu przepadkach świetnie sprawdzi się, chociażby klimatyzator ścienny Wrocław.