Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.    Polityka Cookies       ZGODA

Rodzaje siekier do drewna – która będzie najlepsza?

Siekiera to jednym z pierwszych narzędzi, którymi posługiwał się człowiek pierwotny, a jest wykorzystywana po dzisiejszy dzień. Od tmtych czasów produkcja i wygląd siekiery znacznie ewoluowały, jednak ich przeznaczenie pozostało bez zmian. To nadal bardzo skuteczne narzędzie wykorzystywane do wszelkich prac związanych z drewnem – w lesie i w ogrodzie. Jakie mamy dostępne rodzaje siekier i czym się charakteryzują? Odpowiedź poniżej.

Rodzaje siekier – siekiery ciesielskie/dekarskie

Siekiery o krótkim trzonku z charakterystycznym wgłębieniem, to siekiery ciesielskie. Ich kształt i konstrukcja umożliwia trzymanie narzędzia blisko ostrza, co znacząco zwiększa precyzję cięcia, jednocześnie chroniąc dłonie. Wiele rodzajów siekier ciesielskich ma jedną stronę głowni płaską oraz posiada szlif dłutowy, dzięki czemu można ciąć pod minimalnym kątem. Przekłada się to na precyzyjną pracę z obrabianym materiałem. Taka konstrukcja minimalizuje również ryzyko rozłupania kawałka drewna. Rodzajów siekier ciesielskich jest bardzo dużo. Niektóre mogą posiadać dodatkowy zaczep umożliwiający np. wyciąganie gwoździ. Z uwagi na swoją budowę, siekiery tego typu są dedykowane głównie do prac dekarskich, ciesielskich oraz do artystycznego obrabiania drewna. Możesz zakupić ją pod tym linkiem: https://agrokosiarki.pl/siekiery-ciesielskie/.

Rodzaje siekier – siekiery rozłupujące

Siekiery rozłupujące są dość wąskie i mają najczęściej pełny, płaski szlif o dość małym kącie. Odpowiedni kształt obucha sprawia, że nawet drewno, którego nie przycięliśmy do końca, zostaje na tyle rozłupane, że pęka pod wpływem wewnętrznych napięć. Dodatkowo klin, który znajduje się na policzkach głowicy, zapobiega jej zakleszczeniu się w drewnie. Taka konstrukcja siekiery klinowej pozwala na silne zagłębianie i odrąbywanie dużych „kęsów” drewna. Jeżeli szukasz siekiery rozłupującej, koniecznie odwiedź https://agrokosiarki.pl/siekiery-rozlupujace/.

Rodzaje siekier – siekieromłoty

Siekieromłoty odznaczają się dłuższym styliskiem. Wraz ze wzrostem długości trzonka, rośnie prędkość kątowa. Spora waga głowni wpływa na to, że podczas pracy z siekieromłotem nie tracimy tak dużo energii, a możemy skutecznie trafić do celu. Są to bardzo nieocenione narzędzia, które pomagają w łupaniu dużych kawałków drzewa. Praca przy użyciu tego narzędzia wymaga jednak sporej wprawy, precyzji i siły, dlatego warto zaopatrzyć się w dobrej jakości sprzęt.

Rodzaje siekier – siekiera kempingowa/hobbystyczna

Siekiery, które cechuje ergonomiczny kształt, niewielka waga i rozmiar, są nazywane siekierami kempingowymi lub hobbystycznymi. Ich waga nie przekracza 0,7 kg, a długość trzonka osiąga maksymalnie 40 cm. Idealnie nadają się do prostych przydomowych prac, takich jak: przycinanie gałęzi czy okorowanie drzew. Są znakomitym uzupełnieniem ekwipunku podczas leśnych wędrówek.

2020-04-22T11:28:06+00:00 22 kwietnia, 2020|Ogród|
Polub nas na facebooku