Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.    Polityka Cookies       ZGODA

Panele kompozytowe czy drewniane? Za i przeciw

Obecnie osoby, które planują budowę tarasu lub remont tego, który już mają, mają do wyboru mnóstwo materiałów, różniących się od siebie trwałością, wyglądem czy sposobem konserwacji. Mogą to być materiały, takie jak kostka brukowa, płytki, kamień naturalny, betonowa kostka, palety, thermo drewno, deski drewniane, kompozytowe deski WPC, płyty betonowe czy podłoga z żywicy.

Spośród tych wszystkich materiałów szczególną uwagę warto zwrócić na deski kompozytowe oraz deski drewniane. Obydwa te materiały cechują się innymi właściwościami, dlatego warto je porównać i wybrać odpowiedni dla siebie produkt.

Właściwości desek kompozytowych

Deski WPC to mieszanka drewna naturalnego oraz tworzywa sztucznego. Dzięki takim „składnikom” materiał ten jest odporny na wilgoć, niskie temperatury, promienie słoneczne czy grzyby. Ponadto deski te świetnie imitują drewno, jednak o wiele lepiej zachowują one swoje właściwości estetyczne – można z nich spokojnie korzystać przez lata.

Ponadto, panele kompozytowe WPC nie wymagają impregnacji ani malowania. Co ważne, mycie i konserwacja paneli są bardzo proste – wystarczy do ich czyszczenia używać myjki ciśnieniowej. Produkt, który jest kupiony w sklepie, jest gotowy do montażu i użytku.

Inne ważne cechy to: odporność na promieniowanie UV, niska nasiąkliwość i ścieralność. Panele nie deformują się i nie miękną pod wpływem promieni słonecznych. Dzięki specjalnej fakturze desek są one antypoślizgowe, co zwiększa bezpieczeństwo poruszania się po nich, nawet kiedy są mokre.

Właściwości desek drewnianych

Zdecydowanym plusem desek drewnianych jest ich piękny wygląd, który pasuje niemal do każdej przestrzeni i wielu stylów.

Deski drewniane mogą przetrwać długi czas, pod warunkiem, że taras będzie odpowiednio konserwowany i impregnowany z zastosowaniem wysokiej jakości środków. Ponadto, na ich trwałość ma wpływ gatunek drewna (polecamy np. merbau massaranduba, garapa) oraz dokładny montaż desek.

Niestety deski drewniane nie są tak odporne na czynniki zewnętrzne, takie jak wilgoć, grzyb czy promienie słoneczne w porównaniu z deskami kompozytowymi.

Deska kompozytowa czy drewniana?

Wybór deski drewnianej lub kompozytowej jest uzależniony od wielu czynników, m.in. budżetu, przeznaczenia, spójności z otoczeniem oraz czasu – panele drewniane wymają większej uwagi i regularnej konserwacji. Deski kompozytowe są w dodatku zazwyczaj o wiele tańsze od drewnianych, dlatego warto wybrać je przy mniejszym budżecie.

2021-12-31T16:19:51+00:00 23 grudnia, 2021|Ogród|
Polub nas na facebooku