Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.    Polityka Cookies       ZGODA

Jaką kosiarkę kupić? Wybierz odpowiedni rodzaj kosiarki

Zastanawiasz się jaką kosiarkę kupić? Rynek oferuje kilka wariantów, ponieważ możesz wybrać spalinową lub elektryczną, rotacyjną lub bębnową, z koszem lub bez. W artykule oprócz rodzajów kosiarek znajdą się również informacje, na jakie cechy kosiarek warto zwrócić uwagę. Podpowiemy również, jaką kosiarkę zaproponować do niewielkiego ogródka przydomowego, a jaką w przypadku dużej działki za miastem. Sprawdź nasz poniższy wpis!

Co warto wiedzieć podczas wyboru kosiarki?

W dzisiejszych czasach producenci kosiarek oferują wiele rodzajów, które różnią się między sobą ceną i funkcjonalnością. Wyższa cena oznacza najczęściej, że urządzenie wykonano z wytrzymalszych materiałów, i zastosowano bardziej zaawansowane rozwiązania techniczne i wyposażenie.

Kosiarka powinna być przede wszystkim dopasowana do naszych indywidualnych potrzeb i warunków panujących w naszym ogrodzie. Nie ma sensu kupować drogiej kosiarki spalinowej do koszenia małego trawnika przydomowego. W takim wypadku kosiarka spalinowa będzie zbyt kłopotliwa. Posiadając niewielki ogród przydomowy o wiele lepiej kupić tańszą i ciszej pracującą kosiarkę elektryczną. Planowany zakup kosiarki powinien zawierać również czynniki, takie jak: powierzchnia trawnika, częstotliwość i sposób koszenia, nierówności powierzchni, dostępność do źródła zasilania.

Jaką kosiarkę wybrać? Kosiarka ręczna, spalinowa czy elektryczna?

  • Kosiarki ręczne są najtańsze, nie hałasują i nie wymagają podłączenia źródła zasilania. Kosiarka zaczyna pracować w chwili gdy zaczynamy ją pchać, przy użyciu siły własnych mięśni. Kosiarki ręczne nie nadają się na tereny o nierównej powierzchni. Bardzo ciężko kosi się też trawę zbyt wysoką, dlatego konieczne jest regularne koszenie trawnika.
  • Kosiarki z silnikiem elektrycznym są tańsze niż kosiarki spalinowe, wygodniejsze w użyciu i konserwacji, pracują ciszej i nie wydzielają spalin. Ich silniki nie osiągają jednak tak dużej mocy jak silniki kosiarek spalinowych. Ich podstawowym ograniczeniem jest również konieczność podpięcia do zewnętrznego źródła zasilania.
  • Kosiarki spalinowe nie wymagają źródła prądu i lepiej nadają się do koszenia dużych powierzchni, trawy wysokiej lub mokrej, na terenach poprzeplatanych grupami drzew i krzewów. Urządzenia te są w stanie kosić szerokim pasem ponad 50 centymetrów. Oznacza to, że szybciej poradzimy sobie ze skoszeniem sporej powierzchni powyżej 1000m². Jakie są wady takiego rodzaju kosiarek? Przede wszystkim są droższe od kosiarek elektrycznych. Są również o wiele trudniejsze w pielęgnacji i konserwacji – korzystając z kosiarki spalinowej trzeba pamiętać o uzupełnianiu paliwa oraz okresowej wymianie oleju i filtrów. Jednak mają dużo ciekawych funkcji oraz możemy nabyć także kosiarki spalinowe z funkcją mulczowania, które skutecznie pielęgnują trawnik. Proces ten polega na powtarzalnym podcinaniu trawnika do momentu osiągnięcia odpowiedniego poziomu rozdrobnienia.
2020-02-24T12:36:02+00:00 24 lutego, 2020|Ogród|
Polub nas na facebooku