Jaką kosiarkę kupić? Wybierz odpowiedni rodzaj kosiarki

Zastanawiasz się jaką kosiarkę kupić? Rynek oferuje kilka wariantów, ponieważ możesz wybrać spalinową lub elektryczną, rotacyjną lub bębnową, z koszem lub bez. W artykule oprócz rodzajów kosiarek znajdą się również informacje, na jakie cechy kosiarek warto zwrócić uwagę. Podpowiemy również, jaką kosiarkę zaproponować do niewielkiego ogródka przydomowego, a jaką w przypadku dużej działki za miastem. Sprawdź nasz poniższy wpis!

Co warto wiedzieć podczas wyboru kosiarki?

W dzisiejszych czasach producenci kosiarek oferują wiele rodzajów, które różnią się między sobą ceną i funkcjonalnością. Wyższa cena oznacza najczęściej, że urządzenie wykonano z wytrzymalszych materiałów, i zastosowano bardziej zaawansowane rozwiązania techniczne i wyposażenie.

Kosiarka powinna być przede wszystkim dopasowana do naszych indywidualnych potrzeb i warunków panujących w naszym ogrodzie. Nie ma sensu kupować drogiej kosiarki spalinowej do koszenia małego trawnika przydomowego. W takim wypadku kosiarka spalinowa będzie zbyt kłopotliwa. Posiadając niewielki ogród przydomowy o wiele lepiej kupić tańszą i ciszej pracującą kosiarkę elektryczną. Planowany zakup kosiarki powinien zawierać również czynniki, takie jak: powierzchnia trawnika, częstotliwość i sposób koszenia, nierówności powierzchni, dostępność do źródła zasilania.

Jaką kosiarkę wybrać? Kosiarka ręczna, spalinowa czy elektryczna?

  • Kosiarki ręczne są najtańsze, nie hałasują i nie wymagają podłączenia źródła zasilania. Kosiarka zaczyna pracować w chwili gdy zaczynamy ją pchać, przy użyciu siły własnych mięśni. Kosiarki ręczne nie nadają się na tereny o nierównej powierzchni. Bardzo ciężko kosi się też trawę zbyt wysoką, dlatego konieczne jest regularne koszenie trawnika.
  • Kosiarki z silnikiem elektrycznym są tańsze niż kosiarki spalinowe, wygodniejsze w użyciu i konserwacji, pracują ciszej i nie wydzielają spalin. Ich silniki nie osiągają jednak tak dużej mocy jak silniki kosiarek spalinowych. Ich podstawowym ograniczeniem jest również konieczność podpięcia do zewnętrznego źródła zasilania.
  • Kosiarki spalinowe nie wymagają źródła prądu i lepiej nadają się do koszenia dużych powierzchni, trawy wysokiej lub mokrej, na terenach poprzeplatanych grupami drzew i krzewów. Urządzenia te są w stanie kosić szerokim pasem ponad 50 centymetrów. Oznacza to, że szybciej poradzimy sobie ze skoszeniem sporej powierzchni powyżej 1000m². Jakie są wady takiego rodzaju kosiarek? Przede wszystkim są droższe od kosiarek elektrycznych. Są również o wiele trudniejsze w pielęgnacji i konserwacji – korzystając z kosiarki spalinowej trzeba pamiętać o uzupełnianiu paliwa oraz okresowej wymianie oleju i filtrów. Jednak mają dużo ciekawych funkcji oraz możemy nabyć także kosiarki spalinowe z funkcją mulczowania, które skutecznie pielęgnują trawnik. Proces ten polega na powtarzalnym podcinaniu trawnika do momentu osiągnięcia odpowiedniego poziomu rozdrobnienia.
2020-02-24T12:36:02+00:00 24 lutego, 2020|Ogród|
Polub nas na facebooku