Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.    Polityka Cookies       ZGODA

Czy drzwi do łazienki muszą mieć otwory wentylacyjne?

Łazienka to pomieszczenie, w którym panują charakterystyczne warunki. W żadnym innym pomieszczeniu, w Twoim domu, nie jest tak wilgotno jak tu. Łazienki są zazwyczaj również stosunkowo nieduże, a przepływ powietrza niewielki. Istnieją zatem pewne z góry ustalone wytyczne, których powinieneś się stosować przy projektowaniu swojej łazienki. Przeczytaj ten wpis, a dowiesz się na co zwrócić uwagę.

Wentylacja w łazience

Podczas jednej codziennej kąpieli może powstać nawet 1000 g pary wodnej. Następnie skrapla się ona i „osiada” na powierzchni ścian, drzwi czy luster. Wentylacja w łazience jest zatem niezbędna, aby całe pomieszczenie mogło być bezpieczne. W przeciwnym wypadku będzie stanowić idealne środowisko do rozwoju bakterii i grzybów, a tego na pewno nie chcemy. Mikroorganizmy bowiem bardzo dobrze „czują się” w warunkach ciepła, wilgoci i małego dostępu światła.Zła wentylacja może zagrażać Twojemu zdrowiu, a nawet życiu. Co więcej, skraplająca się woda może negatywnie wpłynąć na stan ścian łazienki lub nawet całego budynku. Grzyby na ścianach najczęściej pojawiają się właśnie tutaj. Z tego powodu zasady wentylacji łazienek są ściśle określone w przepisach budowlanych.

Wentylacja w łazience – drzwi łazienkowe

Drzwi do łazienki muszą otwierać się na zewnątrz, muszą mieć 2 m wysokości i co najmniej 80 cm szerokości. Obowiązkowo powinny również posiadać otwory wentylacyjne. Zapewnią one odpowiednią wentylację pomieszczenia. Montuje się je w formie kratek lub tulei. Według prawa ich powierzchni musi wynosić 0,022 m2 lub więcej. Istnieją również modele drzwi łazienkowych z podcięciem. Oznacza to, że między podłogą a drzwiami jest zachowana wolna przestrzeń o wysokości około 2,5 cm lub więcej. Dzięki temu cyrkulacja powietrza może odbywać się swobodnie. Chyba najbardziej nowoczesnym rozwiązaniem wentylacji w łazience są specjalne szczeliny wentylacyjne. Montowane są na około 80% szerokości drzwi i są prawie niewidoczne. Nie da się również zajrzeć przez nie do wnętrza pomieszczenia. Zastanów się, który model najbardziej Ci odpowiada.

Pamiętaj, że odpowiednia wentylacja w łazience to kluczowa kwestia w tym pomieszczeniu. Jeśli chcesz długo cieszyć się jej estetycznym wyglądem oraz zadbać o siebie warto postawić na jak najlepsze rozwiązanie dla Twojego wnętrza. Zawsze możesz poprosić o profesjonalną konsultację firmę Bianex, która posiada w swojej ofercie liczne modele drzwi.

2020-04-29T12:12:28+00:00 29 kwietnia, 2020|Łazienka|
Polub nas na facebooku