Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.    Polityka Cookies       ZGODA

Twarda woda – domowe sposoby na jej zmiękczenie

Twarda woda to problem wielu gospodarstw domowych. Zawiera ona magnez i wapń. Taka woda po podgrzaniu pozostawia nieestetyczny osad, który przyczynia się do zatykania instalacji, powstawania plam na szkle i płytkach, a także pozostawia resztki we włosach. Twarda woda to spory problem na dłuższą metę, dlatego warto poznać domowe sposoby na jej zmiękczenie.

Najlepsze sposoby na twardą wodę w domu

Poniżej znajdziesz kilka sposobów na zmiękczenie wody w Twoim domu.

Woda i ocet

Metodą łatwą do wdrożenia jest zastosowanie połączenia wody i octu. Taka mieszanka może usuwać nagromadzony biały osad z naczyń, odpływów czy tkanin. W celu przygotowania mieszanki przygotuj ocet oraz odpowiednią ilość wody. Żeby pozbyć się osadu z twardej powierzchni, najlepiej nalać trochę mieszanki na szmatkę i umyć zabrudzone miejsce. Pamiętaj o dokładnym spłukaniu po wymyciu. Jest to skuteczne, aczkolwiek czasochłonne rozwiązanie, które wymaga sporo wysiłku. Na dłuższą metę wydaje się to męczące, lecz stosowanie raz na jakiś czas, pomoże utrzymać mieszkanie w czystości. Minusem mieszanki jest jej intensywny zapach.

Ocet pomaga także w przypadku pralki, gdzie osad powstaje w rurkach, dlatego od czasu do czasu można dodać trochę octu do prania – jednak bez przesady, ponieważ jego nadmiar może mieć negatywny wpływ na niektóre części urządzenia, takie jak uszczelki (w zależności od rodzaju pralki i jej producenta).

Zagotowanie wody

Ten sposób walki z twardą wodą jest jeszcze łatwiejszy niż pierwszy. Polega po prostu na zagotowaniu wody przed jej spożyciem, co sprawia, że minerały powodujące twardość w wodzie, są z niej usuwane. Taką wodę należy doprowadzić do wrzenia i zostawić ją w takim stanie na kilka minut. Po ostygnięciu biały osad opada na dno, więc możesz korzystać z tej wody, która znajduje się u góry naczynia. Uwaga: rób to ostrożnie, aby nie mieszać wody z osadem!

Szukasz pomocy specjalisty? Postaw na profesjonalistę: hydraulik z Wrocławia – Śródmieściezadzwoń i zapytaj o dostępność.

Płyn zmiękczający

Ostatni polecany przez nas sposób na zmiękczenie wody to dodanie płynu zmiękczającego do prania. Jego działanie polega na zatrzymywaniu niektórych minerałów w wodzie, zamiast na ubraniach. Dzięki temu tkaniny nie ulegają zniszczeniu i są milsze w dotyku.

Powyższe sposoby przyczyniają się do walki z twardą wodą na krótki czas i bywają czasochłonne, dlatego warto rozważyć zamontowanie zmiękczacza wody, który działa, zanim woda trafi do kranu czy w inne miejsce, gdzie jest używana.

2021-12-28T12:53:29+00:00 28 grudnia, 2021|Łazienka|
Polub nas na facebooku