Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.    Polityka Cookies       ZGODA

Problemy z ekspresem do kawy? Sprawdź jak prawidłowo odkamienić ekspres do kawy Saeco!

Kochasz smak kawy, a na myśl o dniu bez Twojego ulubionego napoju przechodzą Cię dreszcze! Rozsądne spożywanie kofeiny ma bardzo dobry wpływ na nasz organizm, a kubek kawy jest codzienną przyjemnością, z której nie chcemy rezygnować. Jeżeli masz w swoim domu dobry ekspres do kawy – jesteś szczęściarzem! Nie musisz wychodzić do kawiarni, aby codziennie cieszyć się smakiem Twojego ulubionego napoju.

Co zrobić, jeżeli na ekranie urządzenia pojawia się błąd? Jednym z najczęstszych awarii ekspresów do kawy jest zalegający w nich kamień. W tym wpisie chcemy przyjrzeć się temu, jak prawidłowo odkamienić ekspres do kawy Saeco.

Kamień w ekspresach do kawy

Woda wykorzystywana do parzenia kawy zwykle zawiera sole wapnia i magnezu. Po podgrzaniu jej w ekspresie następuje rozpad wapna i magnezu, co powoduje wytrącenie się osadu. Kamień osadza się na elementach ekspresu, co może doprowadzić do nieprzyjemnych konsekwencji.

Ma on wpływ na bojlery, pompy i inne wewnętrzne elementy mające kontakt z wodą. Najwięcej kamienia gromadzi się w miejscach, w których woda jest przechowywana przez jakiś czas, np. w bojlerach. Osad gromadzący się przez dłuższy czas powoduje zwolnienie przepływu wody, zmniejszenie pojemności bojlera i wystąpienie problemów z podgrzewaniem, a w konsekwencji — powstanie zatorów. Jeżeli chcesz uniknąć tego problemu, musisz zadbać o regularne odkamienianie ekspresu do kawy.

Jak prawidłowo odkamienić ekspres do kawy?

Odkamienianie ekspresu do kawy może się nieco różnić ze względu na model urządzenia. Jeżeli nie chcesz samodzielnie przeprowadzać tego zabiegu, odkamienianie ekspresu Saeco możesz zlecić Klinice Ekspresów. Tam zespół specjalistów profesjonalnie zajmie się Twoim sprzętem. Chcesz samodzielnie przeprowadzić ten zabieg? Mamy dla Ciebie zatem kilka wskazówek.

Odkamienianie ekspresu krok po kroku:

  • Wyjmij i przepłucz pojemnik na wodę.
  • Uzupełnij pojemnik wodą i dodaj środek do odkamieniania.
  • Poczekaj, aż odkamieniacz całkowicie wymiesza się z wodą, daj mu nawet 15 minut.
  • Włóż pojemnik z powrotem do urządzenia.
  • Uruchom urządzenie, to jest przygotuj napój bez kawy.

Następne kroki zależą już od rodzaju urządzenia i instrukcji obsługi. Po przepuszczeniu środka przez ekspres, zostaw urządzenie jeszcze na 15 minut, dopiero potem uruchom przygotowanie kawy jeszcze raz. Teraz poczekaj 10 minut i jeszcze raz uruchom ekspres, by znowu poczekać 5 minut – do momentu, aż pojemnik na wodę będzie pusty. Potem wystarczy ponownie wyjąć zbiornik, przepłukać go, nalać wody i nastawić dwa kubki napoju (bez kawy), aby przepłukać całość.

Odkamienianie ekspresu to prosta czynność. Należy przeprowadzać ją regularnie, aby uniknąć przykrych konsekwencji. Osadzający się kamień może doprowadzić do poważnych usterek, które będzie bardzo trudno usunąć.

2020-11-29T13:16:06+00:00 29 listopada, 2020|Kuchnia|
Polub nas na facebooku