Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.    Polityka Cookies       ZGODA

Co zrobić, gdy włączy się czujnik gazu?

Bezpieczeństwo wszystkich domowników stoi zwykle na pierwszym miejscu. W sezonie grzewczym warto zadbać o wspólne zdrowie, aby wszystkim żyło się lepiej. Świadomość niebezpieczeństwa płynącego z ogrzewania piecami węglowymi lub kaflowymi może znacznie wpłynąć na nasz komfort mieszkania. Z pomocą przychodzą czujniki gazu, które zaraz po zwiększeniu się niebezpiecznych substancji gazowych włączają alarm i informują o zagrożeniu wszystkich mieszańców. Aby uchronić siebie i swoją rodzinę przed zatruciem, warto zainwestować w czujniki gazu, które od razu wykryją zwiększony poziom natężenia gazu. 

Jak działa czujnik gazu?

Czujniki gazu to urządzenie stale monitorujące poziom gazu w pomieszczeniu. Mimo że gaz ziemny, w porównaniu do czadu, ma bardzo specyficzny zapach, ciężko jest go wykryć w momencie, kiedy zagrożenie nie jest duże. Zbyt dużą ilość gazu wyczujemy wtedy, kiedy jego stężenie w powietrzu będzie tak wysokie, że najmniejsza iskra może spowodować wybuch. Czujniki gazu wyposażone są w sensor półprzewodnikowy lub elektrochemiczny, który przy użyciu innych pierwiastków, wytwarza reakcję chemiczną. Kiedy poziom gazu w pomieszczeniu przekroczy dopuszczalną normę, czujnik informuje nas o tym sygnałem dźwiękowym, który z pewnością usłyszą wszyscy domownicy.

Jak i gdzie zamontować czujnik gazu?

Zamontowanie czujnika gazu nie powinno sprawić żadnego problemu. Czujniki gazu montuje się zwykle na kilku wkrętach do płaskiej powierzchni. Ważne, aby umieścić go jak najbliżej urządzenia, które wytwarza niebezpieczny gaz, aby pomiar był najbardziej miarodajny i natychmiastowy. Czujniki gazu wykrywają tlenek węgla, który unosi się do góry, dlatego zamontowane powinny być jak najwyżej, najlepiej 15-30 cm pod sufitem. Należy pamiętać, aby nie montować czujników dalej niż 6 metrów od źródła gazu oraz aby nie przysłaniać go szafkami, zasłonami oraz innymi przedmiotami, które mogą wpłynąć na pomiar. Najbezpieczniejszą opcją jest powieszenie czujnika zaraz nad kuchenką czy piecykiem.

Co zrobić, gdy włączy się czujnik?

Kiedy usłyszymy dźwięk czujnika, należy niezwłocznie opuścić mieszkanie. Jeśli mamy możliwość to w drodze do wyjścia otworzyć okna, jeśli nie, nie należy krążyć po mieszkaniu w tym celu. Jeśli mieszkamy w bloku, to wypada również zadbać o innych mieszkańców i ich bezpieczeństwo i powiadomić, że taka sytuacja miała miejsce. Po opuszczeniu mieszkania wystarczy zadzwonić pod numer alarmowy 112 lub 998 i poinformować o zaistniałej sytuacji. Jeśli okaże się, że czujnik włączył się z innego powodu niż zagrożenie, warto rozważyć jego wymianę lub naprawę w serwisie.

 

źródło zdjęć: freepik.com

2022-11-17T08:11:13+00:00 17 listopada, 2022|Artykuły, Kuchnia|
Polub nas na facebooku