Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.    Polityka Cookies       ZGODA

Wady i zalety okien drewnianych

Drewno to jeden z najbardziej przyjaznych nam materiałów. Z tego względu drewniana stolarka okienna cieszy się ogromną popularnością, choć jej cena jest o wiele wyższa niż okien z PCV. Dlaczego warto kupić okna drewniane? O czym pamiętać decydując się na ich montaż?

Okna w drewnianych ramach stanowią od wielu dekad ozdobę naszych domów i pozwalają nadać naszej prywatnej przestrzeni szczególny klimat. Niestety oprócz wielu zalet okna drewniane mają także wady, które warto wziąć pod uwagę, zanim zainwestujemy spore sumy w ich montaż.

Zalety okien drewnianych

Na początek przyjrzyjmy się jednak zaletom stolarki okiennej, które zyskują uznanie wielu inwestorów. Przede wszystkim należy tutaj wymienić efekt dekoracyjny samego materiału oraz jego naturalne pochodzenie i wiążące się z nim właściwości drewna.

Drewno jest jednym z najcieplejszych materiałów, a jego właściwości pochłaniania wilgoci z otoczenia sprawiają, że wzrasta nasz komfort życia. Nowoczesne okna drewniane cechuje wysoki stopień izolacji termicznej, mała podatność na rozszerzalność materiału oraz minimalnie mniejsza niż w przypadku okien z PCV szczelność, która ogranicza ryzyko powstawania efektu kondensacji pary wodnej na powierzchni szyby, stającego się zmorą coraz większej liczny mieszkańców ocieplonych nieruchomości.

Okna drewniane możemy także bez problemu dopasować do zmiany koloru elewacji poprzez zmianę ich barwy. Możliwość malowania okien drewnianych jest także wadą – niestety stolarka okienna wymaga sukcesywnego odnawiania i konserwacji oraz ochrony przed insektami, co generuje dodatkowe koszty i zabiera nasz cenny czas.

Do waszych zalet okien drewnianych należy także zaliczyć ich stosunkowo niewielką wagę, możliwość naprawy wielu usterek, a także długowieczność oraz wytrzymałość na działanie np. silnego wiatru.

Wady okien drewnianych

Przy wszystkich swoich zaletach okna drewniane nie są jednak wolne od wad, które mogą powodować pewne problemy podczas ich użytkowania. Przede wszystkim wymagają one odnowienia co kilka lat, a w przypadku okien usytuowanych od południowej i zachodniej strony, gdzie szczególnie intensywnie nagrzewają się od słońca, malowanie może być konieczne nawet co 2 lata.

Podobnie jak w przypadku okien plastikowych większość wad stolarki okiennej wynika z ich słabej jakości i bezpośrednich zaniedbań producenta. Okna wykonane ze źle wysuszonego drewna lub materiału zaatakowanego przez owady czy grzyby to częsty problem osób dokonujących zakupu u niesprawdzonych sprzedawców.

2017-05-23T12:29:07+00:00 15 maja, 2017|Biuro, Pokój dzienny|
Polub nas na facebooku