Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.    Polityka Cookies       ZGODA

Sposób na złodziei

Dla bezpieczeństwa własnego i bliskich warto zamontować w swoim domu drzwi antywłamaniowe, które mogą skutecznie zapobiegać wizytom nieproszonych gości. Jednak, aby zdecydować się na najlepsze jakościowo drzwi musisz dowiedzieć się nieco więcej na temat ich poszczególnych właściwości. Właśnie dlatego zapraszamy do zapoznania się z naszym artykułem, gdzie podpowiadamy na co zwrócić szczególną uwagę.

Klasa drzwi

Podczas poszukiwań idealnie bezpiecznych drzwi antywłamaniowych powinieneś zwrócić uwagę najpierw na ich klasę wykonania. To jedno z ważniejszych kryteriów, które odpowiada za wytrzymałość i odporność na włamania. Obecnie wartość klas wyróżnia się w cyfrach od 1 do 6, gdzie poprzednie odpowiedniki były wyrażane za pomocą liter. Warto, żebyś orientował się we współczesnych miernikach jakości, gdyż może to być dla Ciebie mylące przy poszukiwaniach.

Zdecydowanie polecamy drzwi klasy C, czyli obecnie mieszczące się między 3 a 4. Charakteryzują się trwałością i ciężkimi zabezpieczeniami przed włamywaczami. Co ważniejsze, drzwi powinny posiadać również specjalny certyfikat wydawany przez Centralne Laboratorium Kryminalistyki Komendy Głównej Policji, Instytut Mechaniki Precyzyjnej lub Instytut Techniki Budowlanej, które zatwierdzają ich jakość oraz klasę wyprodukowania. W dodatku wybrane przez Ciebie drzwi powinny odznaczać się jednocześnie Aprobatą Techniczną, a sam certyfikat należy odnawiać co kilka lat, kiedy trzeba również skontrolować stan całych drzwi wraz z wyposażeniem.

Budowa drzwi

Zacznijmy od samego skrzydła drzwi, które powinno być wykonane ze stali wraz z kratownicą wbudowaną wewnątrz, gdzie metalowe pręty dodatkowo wzmacniają drzwi. Grubsza blacha położona z obu stron skrzydła może być także przełożona materiałem izolacyjnym, który najczęściej pojawia się pod postacią wełny mineralnej, by nieco ocieplić pomieszczenie za pomocą specjalnego zabezpieczenia termicznego. Ponadto zastosowanie wełny mineralnej przyniesie Ci także skuteczną izolację akustyczną wewnątrz domu. Na skrzydle drzwiowym nie powinny raczej znajdować się żadne przeszklenia, chyba że są one wykonane z grubszego i mocniejszego materiału również antywłamaniowego.

Ościeżnica powinna zostać przymocowana do muru za pomocą kotew, a do niej natomiast powinny przywierać bolce antywłamaniowe zamontowane na skrzydle drzwi, co będzie zapobiegać ich wyważeniu. Podobnie metolowy próg uniemożliwi podważenie drzwi przez złodziei, dlatego też warto się nad nim zastanowić. Konieczne także jest posiadanie dwóch zamków atestowanych klasy C, gdzie jeden z nich powinien cechować się wielopunktowym ryglowaniem. Jeszcze innym elementem uzupełniającym, o którym nie możesz zapomnieć są osłony do zawiasów, które ochronią je przed wycięciem.

Jak widać jest wiele drobnych szczegółów, które mogą ostatecznie zadecydować o bezpieczeństwie w Twoim domu. Drzwi antywłamaniowe powinny posiadać tych kilka cech, a także odpowiednią klasę wykonania, byś mógł spokojnie zasnąć albo zostawić pusty dom na kilka godzin czy dni.

03

2018-06-30T15:02:18+00:00 3 czerwca, 2018|Artykuły|
Polub nas na facebooku