Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.    Polityka Cookies       ZGODA

Jak czytać oznaczenia z przewodów elektrycznych?

W dzisiejszym świecie ciężko o jakiekolwiek funkcjonowanie bez prądu. Zdecydowana większość urządzeń działa dzięki energii elektrycznej, która jest łatwodostępna i przesyłana za pomocą przewodów do prawie każdego miejsca na świecie. W każdym budynku znajduje się instalacja elektryczna i rzadko się zdarza, żeby w którymkolwiek z pomieszczeń nie było gniazdka. Od rodzaju instalacji oraz materiałów użytych do jej stworzenia zależy również bezpieczeństwo całego budynku i okolicznych budowli. Wszystkie instalacje kablowe muszą być zamontowane według jasno określonych zasad oraz z zachowaniem wszystkich przepisów bezpieczeństwa. Bez spełnienia norm instalacja nie może zostać oddana do użytku, a co za tym idzie, nie może być również użytkowana. Pominięcie jakichkolwiek zasad może narazić na utratę zdrowia lub życia użytkowników instalacji, a co za tym idzie, osoba, która dopuściła do użytku taką instalację, może ponieść ogromne konsekwencje tego niedopatrzenia. Dobór odpowiednich przewodów to podstawowa rzecz przy budowie każdej instalacji elektrycznej. Tylko jakie kable wybrać skoro jest ich tak dużo?

Kable i przewody elektryczne w domu

Instalacje elektryczne w domach wykonane są zwykle z miedzianych przewodów. Ich szczegółowe parametry, takie jak na przykład przekrój, zależą od obciążenia całej instalacji. Najczęściej spotyka się kable, które mają przekrój pomiędzy 1,5 a 2 mm średnicy. Przewody te mogą być prowadzone pojedynczo lub jako kable wielożyłowe, wszystko zależy to od sytuacji oraz rodzaju całej instalacji. W zależności od rodzaju obwodu montuje się różną ilość przewodów. W instalacji jednofazowej zamontujemy trzy przewody, natomiast w trzyfazowej pięć. Istotna różnica polega na tym, że w instalacji jednofazowej każdy kabel spełnia inną funkcję. Jeden to kabel roboczy, w którym płynie prąd, drugi neutralny, a trzeci jest przewodem ochronnym. W instalacji trójfazowej kabli roboczych, czyli tych z prądem jest aż trzy. Liczba pozostałych kabli się nie zmienia.

Kolory oznaczenia przewodów

Każdy z producentów przewodów elektrycznych stosuje takie same oznaczenia literowe, numeryczne i kolorystyczne. Takie rozwiązanie powoduje, że nie trzeba znać wszystkich oznaczeń różnych producentów, a wystarczy poznać to jedno, najbardziej ogólne. Najważniejszym oznaczeniem jest kolor i na nim się skupimy. Czarny to kolor przewodów roboczych, czyli tych, w których płynie prąd. Oznaczone są literą L, a w przypadku instalacji trójfazowych mają również dodane kolejne oznaczenia numeryczne, zaczynające się od 1. Znajomość kolorów może uratować nie raz nasze życie oraz zdrowie, ponieważ z tą wiedzą będziemy wiedzieli, których kabli pod żadnym pozorem nie dotykać przed wyłączeniem prądu. Niebieski kolor to oznaczenie kabli neutralnych, a na ich zaciskach widoczna jest litera N. Wśród oznaczeń znajdzie się również takie dwukolorowe, które zawiera w sobie zielony i żółty oraz oznacza kable ochronne, które mają również literowe oznaczenie PE.

2023-03-06T15:49:18+00:00 24 lutego, 2023|Artykuły|
Polub nas na facebooku