Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.    Polityka Cookies       ZGODA

Instalacje elektryczne a bezpieczeństwo

Każdy posiada ją mniej lub bardziej rozbudowaną w swoim domu, ale wszędzie powinna ona być równie dobrze zabezpieczona. Dzisiaj wskażemy wszystkie najważniejsze czynności, jakich powinno dopełnić się, aby instalacja elektryczna w domu działa sprawnie i bezpiecznie dla użytkowników.

Instalacja elektryczna w domu – jak działa?

Jeśli pracuje ona prawidłowo, w domu wytwarzany jest bezpiecznie prąd, którym zasilamy większość naszych urządzeń. Sama instalacja powinna składać się ze skrzynki z bezpiecznikami i rozdzielać się na dwa osobne obwody:

  • pierwszy z nich odpowiada za główne oświetlenie w domu;
  • drugi dostarcza energię elektryczną do gniazdek w domu.

Wszystkie te obwody powinny być kładzione przed wykończeniem mieszkania, by móc schować je w ścianach lub w podłodze, w zależności od przygotowanego wcześniej projektu. Cała wytworzona energia płynie do gniazdek jednym przewodem, a potem wraca przewodem zerowym. Natomiast poprzez licznik można kontrolować ilość produkowanej energii elektrycznej w domu, dzięki czemu możesz sprawdzić, ile prądu zużyłeś w ostatnim czasie. Problem pojawia się dopiero, gdy okazuje się, że instalacja nie działa poprawnie, a na liczniku pojawiają się fałszywe informacje.

Zabezpieczenia instalacji elektrycznej

Istnieją też pewne rozwiązania, które pozwalają na zwiększenie ochrony użytkowników prądu, podczas gdy instalacja elektryczna ulegnie uszkodzeniu lub będzie od początku źle zamontowana. Najlepiej od razu zgłosić się do fachowców, którzy jako ekipa profesjonalnych elektryków zajmie się montażem instalacji elektrycznej w Twoim domu.

Mimo wszystko warto zaopatrzyć się w rozłączniki bezpiecznikowe, które instalowane są w obwodach rozdzielczych do ochrony kabli przewodów. W rezultacie zapobiegają powstawaniu zwarcia silników i przepięć. Rozłączniki są bardzo przydatne i sprawdzają się w 99% przypadków, a więc na pewno warto je mieć również w swoim mieszkaniu.

Drugim zabezpieczeniem mogą być przekaźniki bezpieczeństwa, które błyskawicznie reagują na zmiany w instalacji elektrycznej. Od razu otrzymujesz informację o niebezpieczeństwie w formie sygnałów dźwiękowych lub świetlnych, co może przydać się przy nagłym wzroście temperatury czy obciążenia prądu. Wówczas oprócz ostrzegania użytkowników, przekaźniki odcinają natychmiastowo energię w celu zabezpieczenia domu przez poważniejszym spięciem.

2019-06-30T16:50:36+00:00 18 czerwca, 2019|Artykuły|
Polub nas na facebooku