Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.    Polityka Cookies       ZGODA

Drzwi przeciwpożarowe – co warto o nich wiedzieć?

Zastanawiasz się nad zakupem drzwi przeciwpożarowych? Przeczytaj o ich zaletach. Dowiedz się także, co należy zrobić, gdy zauważy się pożar.

Drzwi przeciwpożarowe – co należy wiedzieć?

Zadaniem drzwi przeciwpożarowych jest ochrona budynku przed ogniem. Zatrzymują one lub opóźniają jego rozprzestrzenianie się, jak również zatrzymują przedostawanie się dymu do kolejnych pomieszczeń. Drzwi przeciwpożarowe powinny być montowane tam, gdy istnieje duże prawdopodobieństwo pożaru. Są to na przykład hale produkcyjne, zakłady przemysłowe, budynki użyteczności publicznej m.in. szkoły, dworce, szpitale. Sprawdzą się także w domach – w kotłowniach, garażach, czy w pomieszczeniach, w których są cenne przedmioty albo produkty łatwopalne. Względem drzwi przeciwpożarowych obowiązują odpowiednie regulacje prawne, wskazujące gdzie należy je montować.

Drzwi przeciwpożarowe – modele

Drzwi przeciwpożarowe wykonane są z różnych materiałów – drewna, szkła, stali lub aluminium. Drzwi mogą być przeszklone, z kratką wentylacyjną, wzmocnione różnymi typami dodatkowych zabezpieczeń przed przedostawaniem się dymu, np. specjalnymi uszczelkami.

Drzwi przeciwpożarowe – zalety

Drzwi przeciwpożarowe powinny być wytrzymałe, wykonane z wysokiej jakości materiałów, odporne na działanie wysokich temperatur. W razie pożaru zapewniają one więcej czasu na ewakuację i opanowanie sytuacji.

Co robić, gdy zauważysz pożar?

Gdy zauważysz ogień, zachowaj spokój. Włącz alarm, jeżeli budynek taki ma, zawiadom innych o zagrożeniu, zadzwoń po Straż Pożarną – 998. Przystąp, przy użyciu odpowiednich, dostępnych środków, do gaszenia pożaru, a także pomocy innym. Opuść budynek drogą ewakuacyjną, ponieważ najważniejsze jest bezpieczeństwo. Całe zdarzenie w każdym przypadku będzie przebiegało inaczej, w  zależności od okoliczności, miejsca pożaru, czy jest to dom, biuro, czy mieszkanie, co się pali, jak szybko rozprzestrzenia się ogień. Ważne jest, aby zawsze stosować się do poleceń strażaków przybyłych na miejsce.

Dzwoniąc na 998 lub 112 – jakie informacje należy podać?

Należy podać swoje imię, nazwisko, numer telefonu, z którego dzwonisz, adres obiektu, co się pali, w jakim miejscu, czy pożar zagraża innym. Następnie nie należy się rozłączać, tylko poczekać na przyjęcie zgłoszenia oraz udzielenie dodatkowych informacji.

Drzwi przeciwpożarowe to większe bezpieczeństwo

Proces produkcji drzwi przeciwpożarowych jest ściśle kontrolowany, potwierdzają to odpowiednie certyfikaty. Zobacz drzwi przeciwpożarowe z Wrocławia i pamiętaj, że najważniejsze jest bezpieczeństwo.

2021-12-30T11:52:34+00:00 30 grudnia, 2021|Artykuły|
Polub nas na facebooku