Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.    Polityka Cookies       ZGODA

Czujnik gazu – jak działa?

Czujnik gazu powinien znajdować się w każdym miejscu, w  którym umieszczone są jakiekolwiek urządzenia zasilane gazem. Gaz ziemny to bardzo niebezpieczny czynnik, który po zetknięciu się z powietrzem staje się łatwo palny. Oznacza to, że najmniejsza iskra może doprowadzić do wybuchu całego budynku. W takiej sytuacji należy niezwłocznie opuścić budynek, odłączyć dopływ gazu i prądu oraz powiadomić pogotowie gazowe o zaistniałej sytuacji.

Jak działa czujnik gazu

Większość czujników gazu jest w stanie wyczuć ulatniający się gaz w odległości kilku metrów. Cynkowa wkładka, po zetknięciu się z gazem uruchamia alarm. Najczęściej uruchamiany on jest, kiedy stężenie gazu w powietrzu przekroczy 15%. Wydawałoby się, że to już wysoka dawka, jednak jeśli umieścimy czujnik gazu nad kuchenką gazową, a on włączałby się choćby przy 1%, to z każdym uruchomieniem kuchenki słyszelibyśmy ten głośny dźwięk. Stężenie gazu w wysokości 15% nie jest wysokim stężeniem i spokojnie każdy zdąży wyjść z budynku, zanim gaz narazi go na utratę zdrowia lub życia.

Rodzaje czujników gazu

Na rynku znajdziemy wiele czujników gazu, które mogą występować również w wersji 2w1, co oznacza, że wbudowany mają również detektor tlenku węgla oraz 3w1 z dodatkowym czujnikiem dymu. Również polecanym urządzeniem jest detektor gazu, który montuje się bezpośrednio na przewodach gazowych lub na butli z gazem. Detektor wykrywa wszelkie nieszczelności i powiadamia o tym natychmiastowo. W tym przypadku będziemy w stanie wykryć zagrożenie, zanim jeszcze nadejdzie.

Jaki czujnik gazu wybrać?

Wybierając czujnik gazu, zwróćmy uwagę przede wszystkim na jego dźwięk, który powinien być słyszalny w każdym pomieszczeniu biura, mieszkania i domu. Dobrze, gdyby czujnik gazu wbudowany miał również test, dzięki któremu możemy sprawdzić, czy czujnik gazu działa prawidłowo. Dostępne są model na baterie, na prąd, których wtyczkę wkłada się do kontaktu oraz takie, które mogą działać hybrydowo. Oznacza to, że czujnik jest bateryjno-elektryczny, jeśli baterie się wyczerpią, czujnik będzie pobierał energię elektryczną, jeśli braknie prądu, baterie przejmą rolę utrzymania go „przy życiu”

Montaż czujnika gazu

Czujnik gazu, w zależności od zaleceń producenta, powinien być zamontowany na wysokości od 150 cm do 200 cm nad podłogą. Niektóre czujniki mogą znajdować się nieco dalej od źródła potencjalnego zagrożenia, a niektóre zobowiązani będziemy umieścić zaraz nad kuchenką czy butlą gazową.

2023-01-26T08:42:26+00:00 23 stycznia, 2023|Artykuły, Kuchnia|
Polub nas na facebooku